INSPIRACE LIDOVÝM TANCEM

Lidová kultura byla v dějinách inspirací pro řadu českých velikánů - skladatelů, výtvarníků, básníků i choreografů. Vlastní kořeny, tradice našich předků, které prověřila největší cenzura světa - čas, dodnes přináší nevyčerpatelný zdroj inspirace.

Cílová skupina: Seminář je určený pro všechny taneční pedagogy, kteří si chtějí zopakovat české lidové tance ať už jako zdroj inspirace k tvorbě, pro potřeby běžné výuky či přímo pro práci folklorních souborů.

Anotace / obsah: Připomeneme si základní taneční kroky a jejich kombinace: polky, vrtáky, obkročáky, skočné, sousedské, mazurky i lidový valčík. Nezapomeneme na rejdovák a rejdovačku a odhalíme kouzlo mateníků. Vyzkoušíme si jak pracovat se záznamy lidových tanců. Partnerská spolupráce je v lidovém tanci naprostou samozřejmostí a my si naznačíme cestu, jak se propracovat k partnerské improvizaci.

K dispozici nám bude i zkušený korepetitor.

Lektorka osobně preferuje výuku hrou, budeme si tedy hrát s rytmy, s kombinacemi tanečních kroků i se vztahy v kolektivu.

Nastíníme si i další možná zajímavá témata:

  • kde hledat inspirace naší lidovou kulturou (výroční a rodinný cyklus)
  • problematiku autentického a akademického pohledu na lidový tanec
  • jak na choreografie lidového tance a práci s rekvizitou
  • forma versus obsah tance
  • práce s předškolními dětmi

MgA. Lenka Šťastná

Absolventka AMU v oboru pedagogika lidového tance. Studium si obohatila i o etnografické přednášky na FF UK Praha a roční stáž na VŠMU. Pedagogicky působí při ZUŠ Pardubice, Havlíčkova, kde vede DFS Perníček a Marcipánek. Získala ocenění za pedagogický přínos na celostátních přehlídkách ZUŠ. Její choreografie Morana byla oceněna Laureátem festivalu Strážnice 2013, získala Cenu ředitele Národního ústavu lidové kultury za vyváženost dramaturgie a režijního zpracování dětského pořadu Strážnice 2015. Je členkou odborné rady pro folklor při ARTAMA Praha a čerstvě i nositelkou Ceny MFF Strážnice 2024 za tvůrčí a inovativní přístup ke zpracování zvoleného tématu.

Termíny: 2.11.2024
Cílová skupina: UČITELÉ TO ZUŠ, VEDOUCÍ FOLKLÓRNÍCH SOUBORŮ, VŠICHNI, KTEŘÍ SE CHTĚJÍ VE SVÉ TVORBĚ INSPIROVAT NÁRODNÍ TRADICÍ.
Místo konání: 
Dům hudby,  Pardubice   https://maps.app.goo.gl/wgBPDwagxRPD6h7b8 

Účastnický poplatek:  2100,- Kč  (Možnost uplatnění OP JAK "šablony")        Výstupem bude osvědčení 

Časové rozvržení: min 8 hodin, prezentace cca 20 minut před zahájením. Předpokládané rozvržení 10 - 17 hodin s pauzou na oběd.

Uzávěrka přihlášek: 15.10.2024